Jeziora

Kuty są idealną miejscowością na relaks wędkarski - nie tylko amatorski ale i zawodowy, konkursowy  połów ryb. Tutaj możemy się podszkolić w technice połowu wędkarskiego, w rodzaju zanęty - ale czy na jeziorze Czarna Kuta też?

Jezioro Czarna Kuta jest zbiornikiem powstałym z kilkuset źródeł zasilających, które wydobywają się ok. 2-4 km. wcześniej i spływają rzeką Bobrówką tworząc w rejonie wsi Kuty jezioro Czarna Kuta. Wody jeziora Czarna Kuta są pierwwszej klasy czystości bakteriologicznej

Niestety, jezioro Czarna Kuta jest jeziorem małym i płytkim - ma tyko 25 ha powierzchni i tylko max. 3,5 m  głębokości. Tzn. 3,5 m to jest największa głebia!!!  Jest to dramat tego jeziora w XXI wieku... PZW potrafi zrobić aż 3 odłowy ryby z Czarnej Kuty w terminie od 1.10 do 31.12.

Jaka jest ryba w jeziorze Czarna Kuta? - są sandacze, liny, leszcze, płocie:


Czyli jest ryba i to duża! Ale dlaczego turysta ma płacić ponad 100 zł za pozwolenie połowu jak PZW wszystko wyławia. Czy nie jest to ..... ???

Na razie nic z tym nie zrobimy ale nasz turysta może łowić na kilku innych jeziorach - w promieniu 5km od Kut jest dużo jezior, popatrzcie na mapkę i wykaz jezior.

Jeziora znajdujące się w promieniu 5 km od Kut:

- Jezioro  Czarna Kuta,

- Jezioro Głęboka Kuta - tutaj jest głebia i łobuzy w PZW nie łowią ryb - dlaczego? (może za głęboko?),

- Jezioro Biała Kuta,

- Jezioro Krzywa Kuta,

- Jezioro Piecek,

- Jezioro Wilkus,

- Jezioro Kacze,

- Jezioro Smolak,

- Jezioro Pozezdrze.

Na mapie nie ma jeziora Stręgielek oraz jeziora Stręgiel, położonego na północno-zachodniej strony od Kut, w odleglości ok. 4km.


jeziora, kuty, mazury, 5_km_1100